
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dropout Voltage | 1 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Min Current Limit | 200 mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 50 mV |
| Line Regulation | 0.15 %/V |
| Max Input Voltage | 28 V |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 50 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
Stock: 2869
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56938
Ext.Price$0.56938
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56938 | $0.56938 |
| 10 | $0.40609 | $4.06090 |
| 25 | $0.36591 | $9.14775 |
| 50 | $0.34342 | $17.17100 |
| 100 | $0.32231 | $32.23100 |
| 300 | $0.30473 | $91.41900 |
| 500 | $0.28811 | $144.05500 |
| 1000 | $0.25904 | $259.04000 |
| 3000 | $0.23938 | $718.14000 |
| 5000 | $0.23510 | $1175.50000 |
